Push Pull Legs , czyli najlepszy trening na masę i redukcję.

Trening Push Pull Legs jest jedną z metod treningowych opartych na zasadzie maksymalnej regeneracji mięśniowej przy jednoczesnym zachowaniu jak najkrótszych odstępów czasu między treningami. W skrócie – trenuj często w pełni sił. Zatem komu zaleca się ten rodzaj treningu? Jakie są jego zalety? Jak powinien wyglądać przykładowy trening Push Pull Legs ? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Bardzo często można usłyszeć pozytywne opinie na temat treningu Push Pull Legs. Można rzec, że wiele osób uważa ten plan treningowy za najlepszy z możliwych.  Należy jednak wspomnieć, że nie jest on żadną nowością. Był to najpopularniejszy sposób ćwiczeń szczególnie w latach 80’, kiedy to na światowej arenie kulturystycznej królował Lee Haney – 8’mio krotny Mr Olympia.

Cały trening Push Pull Legs (odpychanie, przyciąganie, nogi), jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech dni treningowych. W zależności od dnia treningowego, podział grup mięśniowych jest ściśle powiązany z wykonywanym ruchem. Rozkład poszczególnych dni treningowych wygląda następująco:

 • Push (odpychanie) – są to wszystkie ćwiczenia, podczas których ciężar wypychamy/ odpychamy od siebie (użycie siły podczas prostowania stawów łokciowych). W skład tych grup mięśniowych wchodzą: klatka piersiowa, mięśnie naramienne (barki) oraz triceps.
 • Pull (przyciąganie) – są to wszystkie ćwiczenia, podczas których ciężar przyciągamy do siebie (użycie siły podczas zginania stawów łokciowych). W skład tych grup mięśniowych wchodzą: plecy, biceps, przedramiona oraz tylne aktony mięśni naramiennych.
 • Legs (nogi) – mięśnie ud, pośladki, łydki.
 • *Prostowniki grzbietu – w zależności od preferencji można je trenować wraz z treningiem Pull lub Legs.

Dlaczego Push Pull Legs, a nie standardowy Split?

W latach 70’, gdy Arnold pokazywał światu jak powinien wyglądać prawdziwy trening, istniało powszechne uznanie dla standardowego podziału – Split. Jednak plan treningowy Arnold’a, podobnie jak innych znanych kulturystów tamtej epoki, zakładał trening 2 razy dziennie, co pozwalało im uzyskać częstotliwość treningu jednej partii mięśniowej 3 razy w ciągu tygodnia! Aby tego było mało – najmniejsze grupy mięśniowe jak łydki i brzuch – trenowali każdego dnia. Jednak nie każdy urodził się po to, aby zostać kulturystą z prawdziwego zdarzenia. Co więcej – nie każdy ma ochotę poświęcać praktycznie każdą wolną chwilę na trening. Stąd w kolejnym dziesięcioleciu, o którym wspomniałem na początku, częstotliwość treningu jednej partii mięśniowej (w powszechnym rozumowaniu) zmniejszyła się do 2 razy / 8 dni. Dla osób, które nie żyją z kulturystyki nie było to najlepsze rozwiązanie. Uszkodzenia mięśniowe spowodowane zbyt krótkim okresem regeneracji (szczególnie w mniejszych partiach mięśniowych) wykluczały standardowy Split dla osób chcących trenować jedną partię dwa razy w tygodniu. Dla przykładu – mięśnie tricepsa pracują również podczas treningu klatki piersiowej oraz treningu mięśni naramiennych. Aby temu zaradzić miłośnicy siłowni masowo zaczęli trenować podziałem typu Push Pull Legs. Każdy z dni treningowych jest niezależny od siebie. Trenując mięśnie wchodzące w zakres Push – odpoczywają pozostałe grupy mięśniowe (analogicznie z pozostałymi dniami treningowymi).

Podstawy treningu Push Pull Legs.

 • Podział treningowy Push Pull Legs jest idealny, jeśli preferujesz trening wszystkich partii mięśniowych w ciągu trzech dni. Pomimo, że inne podziały treningowe mogą zawierać się w 3 dniach – tylko ten daje każdej partii mięśniowej aż 3 dni na wypoczynek.
 • Mięśnie, w których faza koncentryczna (zginanie) wymaga wkładu siły są ćwiczone podczas jednego dnia treningowego (plecy, biceps, tylne aktony mięśni naramiennych, przedramiona).
 • Mięśnie, w których faza ekscentryczna (prostowanie) wymaga wkładu siły są ćwiczone podczas jednego dnia treningowego (klata, barki [przednie i boczne aktony] oraz triceps).
 • Trening rozpoczynamy od największych partii mięśniowych, a kończymy na najmniejszych. Najpierw klatka piersiowa lub plecy, kolejno mięśnie naramienne, a na końcu ramiona.

Dodatkowe porady do treningu:

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykonywanie treningu nóg pomiędzy treningiem Push, a Pull. Mimo, że poszczególne grupy mięśniowe nie oddziałują bezpośrednio na siebie, dodatkowy dzień regeneracji górnych partii mięśniowych (podczas treningu nóg) pomoże w utrzymaniu mięśni w pełnej kondycji witalnej.

Standardowy trening Push Pull Legs podzielony jest na 3 dni treningowe + 1 dzień wypoczynku. Istnieje natomiast wiele innych podziałów stworzonych dla osób, których regeneracja jest nieco wydłużona bądź trwa krócej.

 • Trening Push Pull Legs 4 – dniowy – Stworzony dla osób, które wymagają więcej czasu na pełną regenerację. Z treningu push wykluczamy triceps, z treningu pull – biceps. Te partie mięśniowe będą trenowane w dodatkowy – czwarty dzień. Mimo, iż główna zasada tego rodzaju treningu została złamana (triceps + biceps) – nadal jest to ten rodzaj treningu.
 • Trening Push Pull Legs 2 – dniowy. System skrócony do maksimum (tylko dla zaawansowanych). Polega na wdrożeniu mięśni nóg w treningi Push oraz Pull. Ćwiczenia na mięśnie czworogłowe ud wykonywane są w dzień Push, natomiast mięśnie dwugłowe ud w dzień Pull.
 • *Łydki oraz mięśnie brzucha należy trenować wedle preferencji – 1 raz na pełny cykl treningowy.

Trening na masę, trening na siłę czy trening na redukcję ?

Trening może być wykonywany w każdym okresie, niezależnie czy jest to budowanie masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej czy może zwiększanie siły. Głównym elementem przodującym w danym okresie jest odpowiednia dieta, a dokładniej bilans kaloryczny.

Przykładowy trening Push Pull Legs (3 dni treningowe + 1dzień wypoczynku).

Harmonogram treningów:

Dzień 1- Push (Wypychanie)

Dzień 2- Legs (Nogi)

Dzień 3- Pull (Przyciąganie)

Dzień 4- Odpoczynek

 

Trening Push

Klatka piersiowa

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Wyciskanie sztangi leżąc (ławka pozioma)

4

8 – 12

Wyciskanie sztangielek głową w górę (ławka skos 30°)

4

8 – 12

Rozpiętki sztangielkami leżąc (ławka pozioma)

4

10 – 12

Pompki na poręczach

3

10 – 12

Przednie oraz boczne aktony mięśni naramiennych

Wyciskanie sztangi sprzed głowy siedząc

3

8 – 12

Unoszenie hantli bokiem w górę

3

10 – 12

Unoszenie ramion w przód ze sztangą

5

10 – 15

Triceps

Wyciskanie „francuskie” sztangi leżąc

4

10 – 12

Wyciskanie „francuskie” hantla siedząc (jednorącz)

3

10 – 12

Prostowanie ramion na wyciągu stojąc

4

10 – 12

 

 

Trening Pull

Plecy

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Podciąganie na drążku

4

10 – 12

Podciąganie sztangi w opadzie tułowia  (wiosłowanie)

4

8 – 12

Przyciąganie hantla (jednorącz) w opadzie tułowia, w podporze o kolano

4

10 – 12

Przyciąganie linki wyciągu dolnego, siedząc, wąski – neutralny uchwyt

3

10 – 15

Tylne aktony mięśni naramiennych

Odwrotne rozpiętki na maszynie

4

10 – 15

Kaptury

Wznosy ramion z hantlami

4

10 – 12

Biceps

Uginanie ramion ze sztangą prostą, stojąc

3

10 – 12

Uginanie ramion ze sztangą łamaną, wykorzystując modlitewnik

3

10 – 12

Uginanie ramion ze sztangielkami, naprzemiennie, stojąc

3

10 – 12

Przedramiona

Uginanie nadgarstków podchwytem, siedząc

2

12 – 15

Uginanie nadgarstków nachwytem, siedząc

2

12 – 15

 

Trening Legs

Czterogłowy uda

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Przysiady ze sztangą na karku

4

8 – 10

Wypychanie ciężaru na suwnicy (maszynie)  leżąc 45°

5

10 – 12

Prostowanie nóg na maszynie siedząc

4

10 – 15

Dwugłowy uda

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Martwy ciąg na prostych nogach

4

6 – 10

Zginanie nóg leżąc na brzuchu (na maszynie)

4

10 – 15

Łydki

Wspięcia na palcach stojąc (maszyna „Smitha”)

4

10 – 12

Wspięcia na palcach siedząc (wykorzystując maszynę)

3

10 – 15

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *